Home Rodina Kdy už opravdu rodíte? 5 signálů, že vám praskla voda

Kdy už opravdu rodíte? 5 signálů, že vám praskla voda

0

Jak to vypadá, když vám praskne voda? Každou příští maminku, blížící se k termínu porodu zajímá, jaký je to pocit, když praskne voda a jak to vypadá? Každá z nás má jiné zkušenosti, přesto existují společné příznaky, které jasně naznačují, že vám praskl plodový vak. Laicky říkáme, že „praskla voda“.
Jak poznat, že vám praskla voda?
V mnoha filmech je vyobrazeno prasknutí plodového vaku dramaticky. Například z ženy ve výtahu najednou začne lít plodová voda a okamžitě začne rodit… Prasknutí vaku a únik plodové vody jsou obvykle podstatně méně dramatické záležitosti. Zatímco některé ženy popisují skutečně únik množství tekutiny najednou, jiné si ho ani nevšimnou, protože voda jen pomalu vytéká – spíše to připomíná únik moči. Jak tedy zjistíte, že vám „praskla voda“ a co byste pak měli dělat?

Kontrakce bolest brusko těhulka dreamstime
PŮROD
Už opravdu rodím? Jak rozeznat skutečné kontrakce od těch falešných
Říká se, že když to přijde, žena to pozná, ale teorie je jedna věc a praxe jiná. Nejen prvorodičky dokáží překvapit falešné kontrakce a poté se do porodnice převezou buď zcela zbytečně, ale zbytečně brzy. Jak tedy poznat, kdy už porod opravdu začal?
Proč vlastně „praskne voda“?
Plod se vyvíjí ve vaku naplněném plodovou vodou v děloze. Tato plodová voda tlumí pohyby dítěte, reguluje teplotu dělohy a pomáhá při vývoji plodu. V určitém okamžiku před porodem se blány amniotického vaku přetrhnou a tekutina vyteče z pochvy.

Navzdory běžným představám jen zhruba pětina žen zažije prasknutí vody před porodem. Obvykle se to děje během porodu. Pokud se porod nerozbíhá porodník může rozhodnout o umělém prasknutí vaku. Ve velmi vzácných případech nemusí amniotický vak nikdy prasknout a dítě se v něm dokonce může narodit (tehdy mluvíme o „en caul“ porodu).

Signály, že vám odtekla plodová voda:

Nekontrolovatelný únik tekutiny
Když vám praskne voda, můžete pocítit příval plodové vody, nebo si všimne jen pomalého stékání. Závisí na tom, zda se vak natrhl jen málo nebo více. Záleží také na místě, kde se vak roztrhne. Když praskne plodový vak vespod, obvykle bude voda vytékat intenzivně, pokud však praskne plodový obal výše v děloze, tekutina bude muset stéct mezi vakem a děložní výstelkou, takže tok nebude tak silný.

Ve všech případech však platí jedno – vytékání plodové vody nedokážete ovládat. Obvykle se z plodového vaku vyprázdní asi 2 1/2 až 3 šálky tekutiny. Gynekologové doporučují v době, kdy se porod blíží nosit vložku. Kromě toho, že vás ochrání před „havárií“, zároveň zachytí tekutinu a v nemocnici z ní umí udělat test, zda jde skutečně o plodovou vodu nebo ne (nezapomeňte si použitou vložku vzít s sebou).

Plodová voda je obvykle čirá a bez zápachu
Jak vypadá plodová voda? Jak je zbarvená? Obecně je plodová voda bez zápachu, i když některé maminky tvrdí, že cítili nasládlou vůni. Obvykle je čirá nebo pruhy krve zbarvená jemně do růžova.

Pocítíte bezbolestný tlak nebo puknutí
Některé ženy pocítí tlak, když jim praskne voda, jiné zase tvrdí, že slyšeli puknutí, po kterém následoval únik tekutiny. Nejdůležitější je, že ani při tlaku, ani při puknutí necítíte bolest. Samozřejmě, po odtoku plodové vody obvykle stoupne frekvence i intenzita kontrakcí.

Můžete mít pocit, že vám uniká moč
Odtékající plodová voda může vyvolat pocit, jako při inkontinenci moči, která je během třetího trimestru těhotenství dost častá. Jak rozpoznat rozdíl? Moč má nažloutlou barvu a páchne jako amoniak, zatímco plodová voda je obvykle čirá a bez zápachu.

Plodová voda není lepkavá a hustá jako výtok
Některé ženy si zamění odtok plodové vody s běžným výtokem, zejména vytéká-li pomalu. Přestože plodová voda i běžný vaginální výtok jsou bez zápachu, výtok je lepkavý, hustý a vypadá jako čirý nebo mléčně bílý hlen.

Neomylte si prasknutí vody s uvolněním hlenové zátky. Hlenová zátka vypadá jako větší kusy želatinové, husté konzistence a šedobílé až nažloutlé barvy. Může být také zabarvena krví.

Co dělat, když vám praskne voda
Pokud pociťujete příznaky prasknutí vody, kontaktujte svého porodníka. Ten vám doporučí buď počkat, až kontrakce nezesílí nebo rovnou jít do porodnice.

Do nemocnice je třeba jít iv těchto případech:

-Odešla vám plodová voda před 37. týdnem těhotenství

-Plodní voda zapáchá, vypadá zelenavě nebo hnědavě, obsahuje spoustu krve

-Ani do 24 hodin od prasknutí vody nezačaly kontrakce

-Měli jste pozitivní test na streptokoka GBS skupiny B

Exit mobile version