Nejnovější se u nás zrušila povinnost nošení roušky v exteriéru, dnes by se mělo dokonce jednat o tom, zda se respirátory zruší i ve vnitřních prostorách. Co ale je třeba stále dodržovat a jaká pravidla platí ve školách? Podívejte se na přehled nejnovějších informací.
Povinnost nosit venku respirátor už neplatí, na hromadné akci si ho však nasadit je třeba
Od středy (6. 4.) zaniká povinnost registrace na eHranici i povinná karanténa pro neočkované po návratu ze zahraničí. Ruší se také povinnost překrytí horních cest dýchacích v exteriéru. Informoval Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR, změny v pondělí avizoval ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).
ÚVZ připomíná, že nadále zůstává povinnost nosit respirátor na hromadných akcích, a to v interiéru i exteriéru.
Respirátory budou nadále povinné i ve všech interiérech veřejných budov, v prostředcích veřejné dopravy a v přepravě s osobami, které nejsou členy společné domácnosti.
Při návratu ze zahraničí však ÚVZ nadále doporučuje obezřetnost, sledovat svůj zdravotní stav a v případě objevení se příznaků COVID-19 kontaktovat svého lékaře.
Situace se podle ministra zdravotnictví zlepšuje
Epidemiologická situace na Slovensku se zlepšuje. Klesá počet pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19, počet hospitalizovaných pacientů, jakož i počty denních příjmů v nemocnicích. Méně je také lidí vyžadujících umělou plicní ventilaci a klesá i počet výjezdů sanitek. Po jednání vlády o tom ve středu informoval ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský (nominant Olano).
Počty pozitivních případů podle jeho slov klesají při PCR i antigenovém testování. „Až na bratislavské okresy klesá i sedmidenní incidence,“ přiblížil ministr.
Subvarianta omikron BA.2. byl podle posledních údajů přítomen v téměř 90 procentech sekvenovaných vzorků. „V této chvíli je přítomen určitě v téměř 100 procent sekvenovaných vzorků,“ konstatoval Lengvarský.
Počet výjezdů sanitek celkově klesá, přičemž v některých krajích je situace stabilní. „Aktuálně je v nemocnicích 1908 pacientů, UPV rovněž klesá na dnešní úroveň 60 pacientů,“ přiblížil. Dodal, že pacienti s primární diagnózou COVID-19 mají méně než poloviční zastoupení v rámci hospitalizací. „Výrazně stoupá počet pacientů, u kterých byl COVID-19 diagnostikován jako druhá diagnóza,“ ozřejmil.
Zruší se už i respirátoři uvnitř?
Lengvarský dodal, že v souvislosti s případným dalším uvolňováním opatření má ve čtvrtek (7.4.) zasednout konzilium odborníků. „Na stole“ je podle něj otázka potřeby nošení roušek resp. respirátorů v interiérech. „Třeba počítat s tím, že na místech, jako jsou nemocnice či zařízení sociálních služeb, budou nadále potřeba,“ dodal.
Jaká opatření nyní platí ve školách?
A jaká opatření momentálně platí ve školách? Rodiče vypisují prohlášení o bezpříznakovosti, u dětí, které byly pozitivně testovány, nadále platí minimálně pětidenní domácí izolace (v závislosti na intenzitě klinických příznaků).
Testování žákyně základní školy domácím antigenovým samotestem na onemocnění Covid-19 před pondělním nástupem do školy, 4. října 2021 v Trenčianských Stankovciach
GALERIE
Žáci základních a středních škol už nemusí mít během vyučování překryté horní dýchací cesty. Vyplývá to z vyhlášky Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR zveřejněné ve věstníku vlády SR.
Mimo prostory třídy, kdy dochází k promíchávání žáků, nadále platí překrytí úst a nosu minimálně rouškou. Ve školách platí i další opatření, jako jsou například samotestování či ranní filtr. Pedagogové musí mít ve třídách překryté dýchací cesty minimálně rouškou.
Pro bezpříznakové žáky, pedagogické a odborné zaměstnance se po úzkém kontaktu s pozitivním na onemocnění COVID-19 nevyžaduje karanténa. Vyplývá to z vyhlášky Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR k domácí izolaci a karanténě. Informovala mluvčí ÚVZ SR Daša Račková.
„Povinná karanténa po úzkém kontaktu s pozitivním se od 26. února 2022 nevztahuje na žáky základních a středních škol, děti v mateřské škole nebo v obdobném zařízení a na pedagogické a odborné zaměstnance,“ přiblížila mluvčí.
„Úzké kontakty musí dále dodržovat hygienu rukou a během deseti dnů omezit sociální kontakt na příslušný kolektiv třídy,“ zdůraznila.
U dětí, které byly pozitivně testovány, nadále platí minimálně pětidenní domácí izolace (v závislosti na intenzitě klinických příznaků).