Neděle, 14 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníVelký jarní úklid nebo Jak se bez výčitek zbavit všeho nepotřebného

Velký jarní úklid nebo Jak se bez výčitek zbavit všeho nepotřebného

Pořádek doma = pořádek v hlavě. No kdo by tohle nechtěl? Tak tedy začněme. Třídit, vyhazovat, recyklovat, organizovat, uklízet a minimalizovat hromadění věcí, aby se nám žilo snáze. Tady jsou pravidla, jak na to.

Materiální dostatek způsobil, že jsme zahlceni věcmi, z nichž mnohé nepotřebujeme nebo vůbec nepoužíváme.

Vizualizujte si cíl
Rozhlédněte se pořádně po své domácnosti, projděte se z pokoje do pokoje, pootvírejte skříně a odpovězte si na otázku, zda tam toho není příliš, zda nejste obklopeni zbytečnostmi.

Pokud je vaše odpověď kladná, sedněte si, zavřete oči a představte si, jak by to všechno mohlo vypadat podle vašich ideálních představ. Tak, abyste se tam cítili dobře.

Tak, aby tam proudila energie. Tak, abyste neměli pocit, že vám občas všechno padá na hlavu. Tak, abyste měli o věcech přehled. Tak, abyste našli, co hledáte.

Příjemná představa, že? Tak teď se jednoduše pusťte do její realizace. Je dokázáno, že s generálním úklidem v domácnosti přichází pocit štěstí a příval nové energie.

Udělejte si doma průzkum
Co je slabá stránka? Přeplněný šatník, ze kterého by se odělo osazenstvo jednoho divadla? Nebo kuchyňské spotřebiče od kráječe ananasu přes tři druhy citrusových odšťavňovačů až po třináct pánví a dvě fritézy?

Případně jste sběrač starých časopisů nebo dovolenkových suvenýrů, nebo prázdných flakonů od parfémů, vánočních ozdob, či kelímků od jogurtů?

Je velmi pravděpodobné, že jste kombinací všeho. Zkrátka, neradi vyhazujete a tím pádem jste obklopeni kvantem věcí, které vám brání „nadechnout“ se čerstvého vzduchu a cítit se doma volně a svobodně.

Další znak toho, že s tím je třeba něco udělat. Mimochodem, víte, co je to disposofobie? Strach ze zbavování se starých věcí.

Měsíční výzva pro hravé
Zbavovat věcí se můžete i postupně. Začnete prvním dnem v měsíci, kdy vyhodíte jednu věc. Druhého vyhodíte věci dvě a takto pokračujete až do konce měsíce. Výzvu končíte vyhozením 30 nebo 31 věcí v jeden den, podle toho, jaký měsíc právě je. Inspirativní, že? 🙂

Inspirujte se Japonci
Japonci mají úklid v krvi a běžnou rubrikou jejich časopisů a pořadů jsou různé praktické tipy, jak a co uklidit. Mistryně japonského úklidu jsou také dvě dámy, které tuto obyčejnou činnost povýšily na neobyčejnou filozofii.

Marie Kondo přišla s teorií kouzelného úklidu, která spočívá v tom, že vyřadíte to, co nepoužíváte, a zůstane vám jen jakýsi základ, který dostane větší prostor a přinese vám radost a dobrý pocit.

Hideko Jamašitová je zase autorkou podobného konceptu danšaři – umění uklízet, podle kterého věci nabývají hodnotu tím, že je používáme.

A tedy věci, které už nevyužijeme nebo nepotřebujeme, nebudeme dále skladovat, ačkoli si o nich myslíme, že je někdy ještě použijeme. Nepoužijeme. Vyhodit nebo posunout někam, kde se ještě uplatní.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články