Aktivujte si newslettery
V posledních letech se stále častěji hovoří o potřebě vitamínu D pro zdraví, imunitu a dokonce i psychiku. Potřebují jej i malé děti, dokonce i plod v bříšku těhotné ženy. Jak se k němu dostane? Bude ho mít dostatek pro svůj vývoj?
Vitamin D v těhotenství: Proč je důležitý?
Nová vědecká studie vnáší více světla do předávání vitamínu D z krve matky do krve plodu. Velmi důležitou roli při tomto přenosu hraje právě placenta. Díky zjištěním bude možné podpořit vývoj plodu, v případě nedostatku vitamínu D u matky nebo při problémech s placentou a jiných onemocněních, která mohou omezit přísun cenného vitamínu pro dítě.
Dar na celý život
Jelikož plod si sám nedokáže vytvořit vitamín D, potřebuje ho získávat od matky prostřednictvím placenty. Tento moment je velmi důležitý nejen před zdraví plodu v děloze a jeho vývoj, ale také pro celoživotní zdraví osoby po porodu.
Zdravé koncentrace vitamínu D u matky souvisí s růstem kostí plodu a ideální porodní hmotností, avšak překračují hranice samotného těhotenství a děti z nich těží i po narodí. Je to jako zdravý základ pro celý další život.
Je to jinak, než původně předpokládali
Vědci původně předpokládali, že vitamin D od matky se přenáší přes placentu pasivně, avšak současná studie tuto myšlenku zpochybňuje. Podle jejích autorů má placenta ne pasivní, ale aktivní roli v přenosu vitamínu D od matky k dítěti.
Vnuknutí k prozkoumání tohoto důležitého detailu dostali vědci z jiné studie, která zpochybnila pasivní vychytávání vitamínu D ledvinami.
„Výzkum zaměřený na ledviny zpochybnil úlohu pasivní difúze při vychytávání vitaminu D. Namísto toho ukázal, že toto vychytávání je poháněno především endocytózou (přijímáním, pohlcováním) vitaminu D buňkami a albuminem… Předpokládali jsme, že podobný endocytický mechanismus existuje i v place což naznačuje, že tento orgán hraje aktivní roli při dodávání vitaminu D do plodu,“ vysvětluje hlavní autorka studie Dr. Claire Simner z University of Southampton ve Spojeném království. Tyto předpoklady se také potvrdily.
Důležitý albumin
Aby svou teorii potvrdily iv praxi, podívali se zblízka na to, jak probíhá přenos vitamínu D z krve matky do plodu. Laicky řečeno – čerstvé fragmenty lidské placenty „nakrmily“ vitamínem D spolu s albuminem a nechaly působit po dobu osmi hodin. Potom analyzovali genovou expresi částí placenty speciální technologií. Analýza ukázala, že příjem vitamínu D do placenty umožňuje právě albumin – jeden z proteinů krevní plazmy. Díky němu nastává proces, kterému říkáme endocytóza.
„Tato zjištění ukazují, že endocytóza hraje důležitou roli při vychytávání vitamínu D do lidské placenty, podobně jako bylo dříve pozorováno v ledvinách,“ říkají autoři studie. Placenta má tedy aktivní roli, pokud jde o přenos vitamínu D, ne pasivní.
Kolik vitamínu D v těhotenství užívat?
Těhotným se doporučuje užívat doplněk vitamínu D (400 IU). Nejdůležitější roli hrají doplňky výživy v podzimních a zimních měsících, kdy nemáme dostatek slunce. Není však dobré užívat více než 100 mikrogramů (4 000 IU) vitamínu D denně, protože to může uškodit. Vitamin D je neméně důležitý iv období kojení.
Některé ženy potřebují více vitamínu D než jiné. Vyšší riziko nedostatku vitaminu D máte, pokud:
chodíváte ven jen zřídka,
vždy si zakrýváte pokožku,
používejte opalovací krém s vysokým faktorem,
máte tmavší pleť,
máte BMI nad 30.
Co se stane, pokud nemáte dostatek vitamínu D?
Nedostatek vitamínu D vede k riziku, že dítě bude mít měkké kosti, což následně může skončit rachitidou.
Jaké potraviny obsahují vitamín D?
Je obtížné získat dostatek vitamínu D ze samotných potravin, ale existují potraviny, které jej umí doplnit. Jsou to především vejce, mastné ryby (například losos a sardinky), červené maso, obohacené snídaňové cereálie, tukové pomazánky a nemléčné alternativy mléka.
A nezapomínejte na každodenní procházku na sluníčku.