Neděle, 14 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRodinaPutin jako bestie či hustý lídr, strach ze stíhaček i zabíjení dětí:...

Putin jako bestie či hustý lídr, strach ze stíhaček i zabíjení dětí: Školáci po celé Evropě mají v hlavě válku, na co se ptají?

Jednoho slunečného rána se děti v jihoanglickém městečku Horsham vrátily z přestávky, při které si hrály na honěnou. Znepokojené válkou na Ukrajině, začaly klást své učitelce otázky, píše deník The New York Times (NYT).

Dnešní školáci se narodili dlouho po balkánských konfliktech v 90. letech a někteří byli ještě batolata, když vrcholila válka v Sýrii.
„Rusko je dost velké, proč chce další zemi?“ ptali se. Jedenáctiletý Max se s pohledem upřeným do atlasu ptal své učitelky na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Proč většinu šílených lidí tvoří muži,“ zajímala se 11letá Jessica. Její vrstevnice Issy se otočila na učitelku. „Zůstali byste a bojovali byste za svou zemi?“ zeptala se.

Tara Harmerová, která učí už 36 let, se zamyslela. „Je to těžká otázka, že?“ uvedla. „Mým instinktem by bylo vás chránit,“ uvažovala. „Ano, myslím, že bych bojovala za svou zemi,“ dodala. Zatímco se Evropané setkávali se šokem z války, která se odehrává skoro za humny, a snaží se zorientovat v množství válečného zpravodajství, učitelé měli jen málo času na zpracování toho, co se děje – museli dětem poskytnout odpovědi, a to rychle.

„Dostal jsem sto otázek,“ řekl Sandro Pellicciotta, který vyučuje zeměpis na střední škole v severoitalské Bologni. „A abych byl upřímný, docela se bojím, abych neřekl nějakou blbost,“ dodal.

Narodili se do éry bez války. Nerozumí, co se děje
Dnešní školáci se narodili dlouho po balkánských konfliktech v 90. letech a někteří byli ještě batolata, když vrcholila válka v Sýrii. Žádný konflikt, který si vzhledem ke svému věku mohou pamatovat, se na jejich tiktokových kanálech neobjevil v takové míře jako válka na Ukrajině, ani se neodehrával tak blízko jejich domova.

Vzdálenost mezi světem dětí a světem geopolitiky se zmenšila a učitelé se snaží zmírnit obavy svých žáků, že jejich válka zasáhne všechny. Učitelé zároveň uvádějí, že je pro ně po dvou letech pandemie obtížnější děti přesvědčit o tom, že svět není nepřátelské místo. Učitelé z celé Evropy, z nichž mnozí byli osloveni telefonicky, popisovali problémy, kterým ve třídě čelí, a otázky, které jim žáci kladou.

VIDEO: Jak mluvit o válce s dětmi a jak zvládnout neustálé zprávy o brutalitách? Mluvili jsme v pořadu Jde o nás těsně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Video je však stále aktuální.
V Marseille zvedl desetiletý žák ruku, aby řekl, že se chce schovat. Osmnáctiletý student ve Varšavě se obával, že by mohl být povolán do boje. Šestnáctiletá studentka v Miláně uvedla, že si neumí představit, co ji v budoucnosti čeká. Chlapec v Toskánsku po shlédnutí falešného videa přemýšlel, jestli někdo zbombardoval Eiffelovu věž.

Vlády po celé Evropě si všimly výzev, které válka na Ukrajině pro učitele představuje, a vypracovaly pro ně pokyny. Britské ministerstvo školství uvedlo, že nynější situace „vyvolává problémy, s nimiž se některé školy a učitelé možná nikdy předtím nesetkali“. Doporučilo učitelům, aby „zjišťovali fakta“ a podporovali diskusi, a poskytlo zdroje pro boj s dezinformacemi.

Francouzská vláda uvedla, že by učitelé měli vysvětlovat společnou historii Ruska a Ukrajiny, ale zdůraznit, že to „nepodporuje tezi, že Ukrajina, která je svrchovaným státem, nemá právo na nezávislost“. Podle pokynů by učitelé také neměli trvat na tom, aby se o válce diskutovalo, dokud se do toho nebude studentům chtít.

Bestie, ale také hustý týpek. Putina vidí různé
Varšavský učitel Stanislaw Dutka s takovým přístupem souhlasí. První den ruské invaze ho ale jeho sedmci požádali, aby výuku přerušil a mluvil s nimi o Ukrajině. Nejprve jim dal papíry na kreslení, aby se uklidnili. Pak se jich zeptal, jestli chtějí něco říct. „Všichni zvedli ruku,“ uvedl. „Byla to taková autoterapie,“ dodal.

V únoru se studenti Pellicciotty ptali, zda na Ukrajině propukne válka. Když začala, chtěli vědět víc. „Kdybyste byli na Putinově místě, zaútočili byste?“ zeptal se ho jeden student.

V konfliktu, který je označován za první válku, která je na tiktoku, mají děti a dospívající přístup k množství informací, které jsou často neověřené a znepokojující a mohou vyvolávat úzkost. Pellicciotta je rád, že může studentům, kteří za ním přicházejí s dotazy, vysvětlit, co je pravda a co ne. Podle něj je zásadní porozumět geografii.

\“Krása zeměpisu spočívá v tom, že vám dává nástroje k interpretování reality,\“ řekl. „Nedává vám odpovědi,“ dodal.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články