Neděle, 14 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyStukovaná játra mají 66 % lidí s nadváhou a obezitou

Stukovaná játra mají 66 % lidí s nadváhou a obezitou

Uplynulé dva roky se odrazily na životním stylu lidí a někteří posilovny vyměnili za sedavý způsob života, protože ne každý měl motivaci cvičit doma. Pandemie as ní související práce z domova, opakující se lockdown či karanténa mnoha lidí omezily iv rámci pohybu a není divu, že přibyly také mnohé zlozvyky – například přejídání se.

Pacienti, kteří trpí stukovanými játry, by měli sledovat, co mají na talíři. Stačí ale počítat kalorie a je to vůbec správné?
Problémem byl také je metabolický syndrom, který podle nutriční poradkyně Kateřiny Grich se skládá ze čtyř diagnóz „smrtícího kvarteta“: „To zahrnuje obezitu, hypertenzi, poruchu metabolismu lipidů a diabetes mellitus. Další sekundární systémové komplikace metabolického syndromu jsou steatóza (ztukovatění) jater, artróza, syndrom spánkové apnoe, ateroskleróza, infarkt myokardu, trombózy, erektilní dysfunkci u mužů a deprese,“ popisuje na začátek Katarína Gri lidí. Zároveň doplňuje, že v Evropě se nadměrná hmotnost uznává jako nemoc pouze tehdy, pokud je hodnota BMI vyšší než 40.

Věděli jste, že k určení diagnózy metabolického syndromu slouží pět kritérií? Podle Grich je hlavním kritériem obvod pasu, který by neměl přesáhnout 94 cm u mužů a 80 cm u žen, přičemž definice WHO určuje příslušná maxima na 102 a 88 cm. „Metabolický syndrom je přítomen, jsou-li splněna další dvě z následujících kritérií: koncentrace triglyceridů v séru nad 1,7 mmol/l, krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg, koncentrace glukózy v krvi nalačno nad 5,6 mmol/l (nebo dříve rozpoznaná cukrovka), HDL-cholesterol méně než 1,0 mmol/lu mužů a méně než 1,3 mmol/lu žen,“ jmenuje Grich a doplňuje, že stejně jako u mnoha dalších tělesných chorob, je zde souvislost s nealkoholovou tukovou chorobou jater: „Výskyt tukové choroby jater u lidí s normální hmotností je 3 %. Nicméně nealkoholovou tukovou chorobu jater má 66 % lidí s BMI mezi 25 a 40, a 91 % lidí s BMI nad 40. U pacientů s diabetes mellitus 2. typu je incidence 50 %, každý druhý pacient s tímto onemocněním má proto stukovaná játra. Taková játra jsou ve své činnosti limitovaná, zhoršená je látková přeměna tuků spolu se schopností redukovat hmotnost,“ připomíná odbornice.

Nebolí, ale potrápí – boj s nadbytečnými kily jde obtížněji
Sama se často setkává s tím, že její klienty trápí ztukovatělá játra, která jsou navázána i na zmíněné zlozvyky. „V metabolické poradně vyhledávají pomoc klienti s různými obtížemi, ale většinou souvisí s nadhmotností, které trápí zároveň i ztučňovaná játra. Jsou to lidé, kteří přicházejí za mnou od svého lékaře se spoustou přidružených problémů a stravovacích zlozvyků. Ne každý však má diagnózu stanovenou lékařem. Často je cíl prostý, a tím je redukce hmotnosti a především nitrobřišního tuku, což se jim v domácím prostředí laickými opatřeními nedaří. Diagnostika stukovaných jater je jednoduchá. Postačí krejčovský metr, i když v metabolické poradně disponuji bioimpedační diagnostikou,“ pokračuje Katarína Grich.

O tom, že pacient či klient má stukovaná játra, nemusí vědět. Ztukovatěná játra podle Grich totiž nebolí. „A v tom je ta zrádnost. Právě vysoký podíl nitrobřišního tuku nejen v játrech, ale i slinivce břišní je často jednou z příčin, proč snahy o redukci nejsou korunovány úspěchem,“ říká.

Pokud jsou játra ztučitá, ovlivňuje samotný… Foto: SHUTTERSTOCK
Je-li játra ztučitá, ovlivňuje samotný proces hubnutí.
Jak si poradit s tukem? Není to otázka jen určitého období, ale jde o nastavení na určitý životní styl a to dlouhodobě – v podstatě na celý život. „Redukce právě nitrobřišního tuku je klíčová, ale cílem z dlouhodobého hlediska je změnit a osvojit si prospěšné stravovací návyky. A to je dlouhý proces. Začít je třeba získáním motivace a pozitivní zpětné vazby, že snaha konkrétního člověka přináší požadovaný efekt. Samozřejmě prvním krokem je osobní anamnéza, včetně antropometrické diagnostiky (hmotnost, podíl tuku, svalu, vody, viscerálního tuku aj.), stanovení krevních parametrů včetně hepatálních, pankreatických enzymů a jiných metabolických parametrů. Na základě těchto údajů pro každého klienta vypracuji osobní plán výživy, metabolický program,“ ozřejmuje Katarína Grich, jak funguje takový proces změny.

Kdy není vhodná svačina a odpolední svačina a je třeba sáhnout po třech hlavních jídlech denně?
A jakou roli zde sehrává právě játra. Jak mohou podpořit pacienti například její regeneraci? „Játra jsou velmi flexibilní orgán, schopný regenerace. Potřebuje však k tomu i určité metabolické podmínky, které bych v tomto kontextu omezila na výživu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články