Neděle, 14 července, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyV roce 2021 se transplantovalo 115 ledvin

V roce 2021 se transplantovalo 115 ledvin

Když už ledviny selžou, existují čtyři základní metody jejich náhrady. Hemodialýza v dialyzačním středisku, domácí hemodialýza, domácí peritoneální dialýza a transplantace. Všechny zachraňují život a jejich kvalita je zásadní.

Online test ledvin si můžete provést na www.oblickovakalkulacka.sk.
V roce 2021 se na Slovensku transplantovalo 115 ledvin. Je to nejméně od roku 2003. Mimochodem, v roce 2020 se transplantovalo 131 ledvin a v roce 2019 téměř dvě stě. Důvodem byl pokles odběrové aktivity, zdravotníci, zejména intenzívní, byli vyčerpáni pandemií, takže odběry orgánů vázly. „Nyní postupně dochází ke zvyšování počtu dárců. Předpokládáme, že podobně jako v předchozím roce s poklesem pozitivních pacientů dojde opět k nárůstu odběrů a transplantací,“ přibližuje prof. MUDr. Ivana Vesnická, PhD, primářka Transplantačního centra UN v Martině a vědecká sekretářka Slovenské transplantologické společnosti. S transplantacemi úzce souvisí i příprava pacientů k zařazení na tzv. transplantaci. waiting list neboli čekací listinu. Tato příprava zahrnuje celou řadu vyšetření, která provádí domovské dialyzační středisko.

Na Slovensku se provádějí transplantace ledvin v Bratislavě, Košicích, Banské Bystrici a Martině. Jelikož ledviny jsou párovým orgánem, v tomto případě za velmi přísných podmínek lze odebrat ledvinu i od živého dárce. „Ve světě tvoří transplantace ledvin od živých dárců 40 % z celkového počtu transplantací. U nás je to zatím jen 10–15 %,“ uvedl MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., prezident Slovenské transplantologické společnosti v Lékařských listech 1/2022. „Odběr ledviny živému dárci nezasahuje významně do plnohodnotného života dárce. A příjemci orgánu může takto darovaná ledvina zachránit život. První transplantace ledviny v České republice byla realizována na Urologické klinice Univerzitní nemocnice Bratislava-Kramáre roku 1972.

Máte zdravé ledviny?
Příznaky snížené funkce ledvin jsou velmi nespecifické. Pocit únavy, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, častější močení, bledé zbarvení pokožky, otoky rukou a nohou… Začnou se objevovat, až když funkce ledvin poklesne pod 30 %. I to je důvod, proč tolik pacientů ani neví o tom, že má poškozené ledviny.

I baskytarista hudební skupiny Chinaski Tomi Okres žije s transplantovanou ledvinou od živého dárce. V roce 2017 mu zcela selhaly ledviny. Nakonec mu ledvinu daroval kamarád, a tak se mohl vrátit do normálního života a k hudbě. Více informací i všechny aktuální statistiky týkající se odběrového a transplantačního programu v ČR lze nalézt na www.sedmizivotů.cz.

Přitom diagnostika je jednoduchá a levná. Stačí „ocikat papírek“ a porovnat jej s barevnou škálou – přítomnost krvinek či vysoká hladina bílkovin už naznačuje, že něco není v pořádku. Z krevního séra se zase stanovuje vysoká hladina tzn. uremických toxinů, nejčastěji kreatininu. Do třetice je to měření krevního tlaku. Ten totiž ledviny velmi poškozuje. Tyto „renální parametry“ lze vyšetřit v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře. Mezi rizikové pacienty s možným poškozením ledvin patří zejména diabetici, hypertonici, kuřáci a obézní lidé, osoby s pozitivní rodinnou anamnézou a starší lidé. Právě na takové je třeba se zaměřit v prevenci a měli by na ně myslet lékaři prvního kontaktu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články