Neděle, 3 listopadu, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyMinulý rok zemřela téměř třetina dialyzovaných

Minulý rok zemřela téměř třetina dialyzovaných

Na Slovensku v důsledku pandemie během loňského roku zemřela čtvrtina, v některých centrech až 30% dialyzovaných pacientů. Dialyzovaní pacienti, ale i pacienti v pokročilém stadiu chronického onemocnění ledvin patří do skupiny velmi rizikových,“ komentuje vliv covidu hlavní odborník MZ SR pro oblast nefrologie doc. MUDr. Martin Demeš, MPH.

Udělali jsme vše pro to, aby většina dialyzovaných center během pandemie získala status očkovacího centra a klienty bylo možné přímo tam přeočkovat. Nevím, jaké by bylo finální číslo dialyzovaných, co následkem covidu zemřeli, kdybychom nedělali potřebná opatření,“ dodává doc. Demeš.

Další data, která mají lékaři v současnosti k dispozici, ukazují, že očkování třetí dávkou proti covidu u dialyzovaných zásadně zvyšuje produkci protilátek. Například studie na 69 dialyzovaných pacientech z Francie ukázala, že zatímco po druhé dávce 15 pacientů neprodukovalo žádnou nebo jen slabou hladinu protilátek, po třetí dávce se iu nich produkce protilátek zvedla na požadované hodnoty. Analýzy dále ukazují, že stejně jsou na tom i pacienti po transplantaci, kteří jsou léčeni imunosupresivy – ty totiž tvorbě protilátek přímo brání. I u nich je třetí dávka klíčová.

Rovněž je velmi důležité chránit pacienty s chronickým onemocněním ledvin preventivně, tedy v okamžiku zjištění pozitivity podávat účinná antivirotika,“ pokračuje doc. MUDr. Martin Demeš. Kumulovaná úmrtnost v přímé i nepřímé souvislosti s onemocněním COVID-19 za roky 2020 a 202 bratislavských dialyzačních střediscích B. Braun Avitum celkem přibližně 24 %. Důvod byl ten, že těžcí, chroničtí pacienti dostali covid. Pro ně žádný „lockdown“ neplatil. „Naši pacienti nemohou přerušit léčbu, zemřeli by, jde o tzv. neodkladnou péči. Jsou to chronicky nemocní, polymorbidní pacienti a covid zhorší jejich celkový stav.“ Většina z nich musí chodit na dialýzu třikrát do týdne.

COVID-19 zvyšuje riziko dialýzy trojnásobně
Na Slovensku narůstá počet dialyzovaných pacientů každý rok zhruba o sto ročně. „Máme spoustu civilizačních onemocnění, diabetik či hypertonik se dožijí vyššího věku, ale nakonec jim často selžou ledviny. Čili ne vždy je prvotní příčinou selhání tohoto orgánu konkrétní ledvinové onemocnění,“ vysvětluje docent Demeš.

Špatnou zprávou je i to, že po překonání COVID-19 je třikrát větší riziko, že i lidem, kteří dosud dialýzu nepotřebovali, trvale selžou ledviny a skončí na umělé ledvině. Vyplývá to ze studie prezentované v Žurnálu americké společnosti pro nefrologii (Journal of the American Society of Nephrology). Vědci přes rok zkoumali riziko akutního poškození ledvin ve skupině 90 tisíc pozitivních pacientů minimálně 30 dní po překonání onemocnění způsobeného novým koronavirem. \“Jejich závěry potvrdily fakt, že je bezpodmínečně nutné sledovat funkce ledvin i po uzdravení,\“ tvrdí ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. „Tito pacienti měli o 30 % vyšší riziko akutního poškození ledvin, vyšší riziko snížení glomerulární filtrace a téměř třikrát větší riziko trvalého selhání ledvin.“

Momentálně se v ČR pravidelně dialyzuje přibližně 3 500 pacientů. Navíc nepřibývá dostatek atestovaných nefrologů, protože každý rok na Slovensku přibudou jen tři či čtyři specialisté.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články