Pátek, 19 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyNedovolme mozku, aby zlenivěl. Trénujme ho

Nedovolme mozku, aby zlenivěl. Trénujme ho

Dorota Hudecová, Pravda 03.04.2022 06:00 skleroza, mozekFoto: SHUTTERSTOCK
Podle Světové zdravotnické organizace je Alzheimerova choroba jedním z deseti hlavních smrtelných onemocnění lidstva.
Alzheimerova choroba je velmi pomalu se rozvíjející degenerativní onemocnění mozku, které vede k zániku nervových buněk a nervových spojení. Postihuje především ty části mozku, které jsou důležité pro paměť, myšlení a rozumové dovednosti. Jelikož zatím neexistuje žádný účinný lék, který by tuto chorobu výrazně zpomalil či vyléčil, je jedinou možností prevence.

Podle Světové zdravotnické organizace je Alzheimerova choroba jedním z deseti hlavních smrtelných onemocnění lidstva. Onemocněním trpí více než 24 milionů lidí, přičemž každoroční přírůstek je 4 a půl milionu nových případů a podle odhadů se počet lidí trpících demencí Alzheimerova typu bude neustále zvyšovat.

Výzkumu lidského mozku se dlouhodobě věnuje i docent Norbert Žilka, ředitel Neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd, který ho ve vědeckém podcastu SAV přirovnal k lidmi přeplněnému náměstí. „Sám jsem zvědavý, jak dlouho je lidský mozek schopen nasávat a vstřebávat stále nové a nové informace,“ řekl v podcastu.


Alzheimerova choroba: Ze vzpomínek se nemusí stát jen útržky
Co je spouštěčem Alzheimerovy choroby, zatím není známo. \“Je tam však množství vnějších faktorů, které umíme ovlivnit – životní styl, strava, pohyb,\“ uvedl docent Žilka. Jak dodal, jedním z pilířů boje proti tomuto onemocnění je dělat osvětu, tedy dostat lidi k odborníkům a vysvětlit jim, proč jsou tréninky mozku důležité.

Mezi první varovné signály tohoto onemocnění patří zhoršování paměti, zapomínání nedávných událostí, jmen, neschopnost rozpoznávat známá místa a neschopnost orientovat se v čase. Porucha paměti je základním a většinou prvním příznakem onemocnění, řeč a úsudek bývají postiženy později. Jako první příznak onemocnění se objevují potíže se správným pojmenováním předmětů, zjednodušování řeči či používání stereotypních vět. Specifickým prvkem je změna osobnosti – apatie, ztráta zájmu o okolí, izolace. Jedním z nejzávažnějších příznaků jsou poruchy spánku. Postižený v noci nespí, bloudí po místnostech, přesvědčen, že je čas oběda nebo vycházky, a dožaduje se jich.

Můžeme její rozvoj ovlivnit? Částečně. Mezi neovlivnitelné faktory patří ženské pohlaví, genetická zátěž a věk. Z ovlivnitelných rizikových faktorů jsou to úrazy hlavy, spojené zejména se ztrátou vědomí, vzdělání, u osob s nižším vzděláním je zvýšené riziko rozvoje onemocnění, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, poruchy prokrvení mozku. „mozková skleróza“ jako urychlovače nástupu příznaků onemocnění. Jedním z preventivních opatření je také správný životní styl, k němuž bezpochyby patří i tréninky paměti.

Mozek potřebuje v boji proti předčasnému stárnutí soustavný trénink a neustálou stimulaci svých funkcí (paměti, pozornosti, vnímavosti, myšlení). Tréninkem můžeme mozek rozvíjet a udržet v dobré kondici. Přinášíme vám několik tipů k procvičení mozku, které vypracoval obor podpory zdraví a výchovy ke zdraví Úřadu veřejného zdravotnictví.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články